Czy czujesz, że praca przestała Ci sprawiać przyjemność?
Czujesz się przepracowany lub niezadowolony z wykonywanych czynności? A może przestałeś się rozwijać zawodowo? Jeżeli twierdząco odpowiedziałeś, na którekolwiek z tych pytań to możliwe, że cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego.
Wypowiadaliśmy się dla:
Objawy wypalenia zawodowego
Problem ten może dotyczyć każdego pracownika, na każdym stanowisku.
Wypalenie zawodowe to proces. Z początku jest niemal niezauważalny, rozwija się powoli. Jego ujawnienie jest nagłe i ma silne oddziaływanie na każdy element życia pracownika. Jest to zespół objawów, które pojawiają się w momencie przeciążenia emocjonalnego lub fizycznego. Powoduje je stres występujący w miejscu pracy, ale też przeciążenie zbyt trudnymi, odpowiedzialnymi obowiązkami, czy wyczerpująca, monotonna praca.
Paweł K.
Stres związany z prowadzeniem swojego biznesu nasilał się z każdym rokiem, a jeszcze do tego doszła pandemia i niepewne czasy. Rozmowa z terapeutą pomogła mi ułożyć dużo w głowie i zmniejszyć poziom stresu.
Jeżeli przekazywane obowiązki są sprzeczne z Twoimi wartościami, pamiętaj że nawet swojemu przełożonemu możesz postawić granicę.
Dbanie o swoje własne zdrowie i dobre samopoczucie powinno być zawsze priorytetem. Naucz się odpoczywać i zawsze znajduj czas dla siebie.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego?
Wyczerpanie emocjonalne, depersonalizacja, obniżone poczucie dokonań osobistych
Dyskomfort i problemy występują w środowisku zawodowym, ale też na płaszczyźnie prywatnej, poza pracą. Ważne jest więc monitorowanie własnych emocji oraz doświadczeń, a przy zauważeniu znaków wypalenia zawodowego skierować się po odpowiednią pomoc.
Jak nie wypalić się we własnym biznesie?
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa jest niemałym wyzwaniem pod względem utrzymania zdrowej granicy zaangażowania, oczekiwań wobec siebie, odsuwania na dalszy plan własnych potrzeb, interesów oraz czasu pracy.
Własny biznes to spora niezależność, większy wpływ na zarobki oraz samodzielne dysponowanie swoim czasem w zakresie zawodowym. Mimo wszystko kiedy własna firma staje się pasją i całym życiem bardzo łatwo po latach intensywnej pracy wypalić się zawodowo.
Rzekoma niezależność często jednak bywa złudna i obraca się w całkowitą zależność i poświęcenie. Pracując na etacie pracownik, ma możliwość zmiany przedsiębiorstwa w sytuacji wypalenia zawodowego. Osoba prowadząca własny interes często nie może skorzystać z tak szybkiego i prostego rozwiązania.
Co zrobić, aby odnieść sukces w takich sytuacjach i poczuć, że wiara we własne możliwości wzrosła?
Czy stawiam sobie za wysoko poprzeczkę?
W życiu stawiasz sobie różne cele. Niektóre są krótkoterminowe, inne wymagają czasu. Niekiedy zakończone są porażką, a niekiedy sukcesem. Warto stawiać sobie poprzeczkę, jednak zastanawiałeś się kiedyś czy nie stawiasz jej za wysoko? Kluczem do sukcesu jest świadome tworzenie zamiarów. Warto więc zwrócić uwagę na to jak je definiujesz i co robisz, aby je osiągnąć.
Radzimy KROK PO KROKU.
Jak uniknąć wypalenia zawodowego?
Jakie cechy (odnoszące się do zachowania w pracy) sprzyjają wypaleniu zawodowemu?
- Bardzo silne zaangażowanie w pracę
– Osoby pozbawione hobby i wsparcia społecznego są bardziej narażone na wypalenie zawodowe. - Duże oczekiwania wobec własnej osoby
– Powodują je niskie poczucie skuteczności w osiąganiu celów i zadań zawodowych. - Negowanie własnych granic obciążenia
– Zmęczenie i stres powodują spadek efektywności i mają negatywny wpływ na samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. - Odsuwanie na dalszy plan własnych potrzeb i interesów
– Zaniedbywanie własnych potrzeb społecznych i zainteresowań powoduje zawodowe frustracje. - Chętne przyjmowanie nowych obowiązków i zadań
– Zlecenia stają się coraz trudniejsze, gdy awans jest niemożliwy lub jakieś zadania przekracza naszą kompetencję. Wtedy pojawia się frustracja. - Zachwianie równowagi między nakładem pracy a satysfakcją
– Powoduje brak poczucia skuteczności działań i sukcesu.
Dlaczego stres pourlopowy
Cię dopadł i jak mu zapobiec?
Ból głowy, chandra, apatia i trudności z koncentracją zaraz po urlopie? Znasz to uczucie kiedy nie możesz się skupić na obowiązkach, a ich ilość wciąż rośnie? Nie masz ochoty rozpakować nawet swoich bagaży, mimo cudownie spędzonego czasu wolnego?
To mogą być objawy syndromu stresu pourlopowego.
Dlaczego stres pourlopowy Cię dopadł i jak mu zapobiec?
- Nie rób wszystkiego na raz
- Zaplanuj z wyprzedzeniem
- Wykorzystaj w pełni swój wolny czas
Dlaczego warto nam zaufać?
W Risify psychoterapia jest łatwiejsza
Poprawiamy jakość zdrowia poprzez dostęp do psychoterapii przez internet. W dowolnym miejscu i czasie pomagamy każdemu, kto doświadcza trudności psychicznych.
Według badań* terapia online jest równie skuteczna jak terapia "twarzą w twarz".
Najlepsi psychoterapeuci
Zatrudniamy jedynie specjalistów, którzy spełniają kryteria profesjonalnych stowarzyszeń psychoterapeutycznych.
Dbamy o Twoje bezpieczeństwo
Cała korespondencja i rozmowy z psychoterapeutą odbywają się na zabezpieczonej platformie.
Jakie niesie korzyści?
Wideorozmowa online ze specjalistą
Dogodny termin
To Ty wybierasz datę i godzinę spotkania, która jest dla Ciebie odpowiednia.
Dostępność
Wszystko czego potrzebujesz to Twoja przeglądarka i dostęp do internetu.
Wygoda
Rozmawiaj z dowolnego miejsca.
Bądź tam, gdzie czujesz się komfortowo.
Jak zacząć psychoterapię?
Rozpocznij psychoterapię bez wychodzenia z domu
Wypełnij QUIZ
Wypełnij krótki QUIZ, który pozwoli nam dobrać dla Ciebie odpowiedniego specjalistę.
Wybierz datę i godzinę pierwszej terapii
Zarezerwuj 50 minutową sesję z dobranym dla Ciebie psychoterapeutą.
Rozmawiaj online na zabezpieczonej platformie 😌
Gratulacje! To Twój pierwszy krok w stronę lepszego życia.