Stres pourlopowy

Ból głowy, chandra, apatia i trudności z koncentracją zaraz po urlopie? Znasz to uczucie kiedy nie możesz się skupić na obowiązkach, a ich ilość wciąż rośnie? Nie masz ochoty rozpakować nawet swoich bagaży, mimo cudownie spędzonego czasu wolnego? To mogą być objawy syndromu stresu pourlopowego.

Co to jest stres pourlopowy?

Jest to dość popularna przypadłość, która może dopaść każdego. Pojawia się po powrocie z dłuższego urlopu, kiedy przyjemne lenistwo zamienia się w życie na wysokich obrotach.

Dodatkowo często pogoda, czyli coraz krótsze dni, znaczne zmniejszenie temperatury i świadomość długiego oczekiwania na kolejny urlop jedynie pogarszają owy stan.

Objawia się również brakiem zainteresowania obowiązkami zawodowymi, obniżeniem nastroju, problemami gastrycznymi, przewlekłym bólem głowy, a finalnie nawet depresją. 

Dlaczego stres pourlopowy Cię dopadł i jak mu zapobiec? 

Spowodowany może być głównie przez wskoczenie w wir pracy od razu po urlopie. Dla organizmu jest to szok, który jest trudny do zaakceptowania. Dlatego też warto stopniowo podchodzić do swoich obowiązków w pracy.

1. Nie rób wszystkiego na raz

Zorganizuj sobie dobrze pracę i pilnuj swojego planu, tak aby nie przytoczyła Cię lista obowiązków. Unikaj prokrastynacji zadań, ponieważ może ona doprowadzić do jeszcze większego zapędzenia Cię w kozi róg.

Pamiętaj to normalne, że po urlopie zalegasz z niektórymi zadaniami i masz wrażenie, że jest ich coraz więcej, w końcu byłeś na urlopie! Nie siedź po godzinach w pracy, ani nie bierz na siebie za dużo. Nie musisz mieć wyrzutów sumienia z powodu nieobecności w pracy. Potrzebujesz po prostu czasu, aby uporządkować swoje myśli i ponownie nabrać tempa.

Bądź wiec dla siebie życzliwy i nie obciążaj swojego organizmu za bardzo. Wysypiaj się, pamiętaj też, aby w wirze pracy nie zapominać o posiłkach. Ważne jest, aby w ten czas dbać o siebie jeszcze bardziej, dopóki nie dostosujesz się ponownie do nowych warunków.

2. Zaplanuj to z wyprzedzeniem

Dobrym pomysłem będzie również zarezerwowanie sobie paru dni wolnych po powrocie do kraju.

Nie musisz od razu wracać do pracy.

Zostaw kilka dni, w których odpoczniesz i nabierzesz ponownie sił do aktywnego działania w zawodzie. Czas ten możesz przeznaczyć na stworzenie sobie planu działania. Zaakceptuj swój stres pourlopowy i nie wymagaj od siebie za dużo.

3. Wykorzystaj w pełni swój wolny czas

W trakcie wolnego pamiętaj też o tym, aby poświęcić go na relaks emocjonalny oraz fizyczny.

Nie musisz wciąż zajmować się sprawami zawodowymi, a tym bardziej odbierać telefonów służbowych czy maili.

Skoncentruj się na sobie, ponieważ urlop to czas, który powinieneś poświęcić wyłącznie sobie i przyjemnym aktywnościom.

Stres pourlopowy, a wypalenie emocjonalne

Urlop nie powinien być zwykłym potocznie nazywanym ”ładowaniem baterii”. Jeżeli Twoja praca nie jest zbyt obciążająca i nie powoduje nadwyrężenia Twojej kondycji fizycznej ani emocjonalnej, to urlop nie powinien być ucieczką od niej.

Jeżeli w pracy myślisz głównie o dniach wolnych oraz o nadchodzącym urlopie to może być znak wypalenia emocjonalnego.

W takim wypadku to naturalne będzie cierpienie na depresję powyjazdową. Zapewnij sobie dni wolne między pracą zawodową. Ważne jest pamiętanie o codziennej dawce relaksu i niekoncentrowaniu się jedynie na ciążących obowiązkach. Jeżeli czujesz, że zadania Cię przerastają, to zawsze możesz o tym porozmawiać, chociażby ze swoimi bliskimi.

Podsumowanie

Pamiętaj, że stres pourlopowy to normalny stan, który może dopaść każdego. Nawet tych kochających swoją pracę. Jest to jednak przemijający stan, który nie trwa zbyt długo.

Skup się w pełni na sobie i dobrze zorganizuj swoją pracę. Nie jesteś z tym sam, więc nie bój się prosić o pomoc. Często rozmowa z bliskimi może już zmienić Twoje podejście i stan emocjonalny, który na początku wydaje się nie do zniesienia.

Udostępnij artykuł

Naucz się zapobiegać wypaleniu zawodowemu

85% naszych klientów zauważa poprawę w ciągu kilku pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Naucz się zapobiegać wypaleniu zawodowemu