Jak nie wypalić się we własnym biznesie?

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa jest niemałym wyzwaniem pod względem utrzymania zdrowej granicy zaangażowania, oczekiwań wobec siebie, odsuwania na dalszy plan własnych potrzeb, interesów oraz czasu pracy. 

Własny biznes to spora niezależność, większy wpływ na zarobki oraz samodzielne dysponowanie swoim czasem w zakresie zawodowym. Mimo wszystko kiedy własna firma staje się pasją i całym życiem bardzo łatwo po latach intensywnej pracy wypalić się zawodowo.

Rzekoma niezależność często jednak bywa złudna i obraca się w całkowitą zależność i poświęcenie. Pracując na etacie pracownik, ma możliwość zmiany przedsiębiorstwa w sytuacji wypalenia zawodowego. Osoba prowadząca własny interes często nie może skorzystać z tak szybkiego i prostego rozwiązania.

Jak uniknąć braku motywacji, zmęczenia, rozdrażnienia i nie wypalić się we własnym biznesie? 

Często własne przedsiębiorstwo jest realizacją marzeń, a pasja staje się sposobem na zarabianie. W początkowej fazie rozwoju, tego typu sytuacja ma przyjemny i pozytywny charakter. Tworzymy dla siebie idealne miejsce pracy i z satysfakcją podążamy ścieżką samorealizacji. Wyzwaniem jest jednak utrzymanie granicy pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Kiedy pasja lub zainteresowanie  staje się obowiązkiem i wykonuje się ją regularnie, naturalnym wydaje się proces stopniowej utraty relaksu i zamiłowania do hobby.

1. Wyznacz granicę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym

Pierwszą najistotniejszą granicą będzie zaprzestanie podporządkowywania całego swojego życia, czyli czasu i zaangażowania pod swoje przedsiębiorstwo. Początkowo takie poświęcenie może prowadzić do znacznych zysków, dając jednocześnie satysfakcję i pęd do dalszego działania. Niestety w wymiarze permanentnym, efektem jest wyczerpanie emocjonalne, fizyczne oraz syndrom wypalenia zawodowego. Pomocne będzie zaangażowanie się w inną pasję, która będzie stanowiła odmienny charakter od pracy zawodowej.

2. Kontroluj czas swojej pracy

Sporo przedsiębiorców się przepracowuje, co stanowi drugi istotnie negatywny aspekt sprzyjający procesowi wypalenia zawodowego. Duża ilość nadgodzin oddziałuje na zmęczenie i obniżenie efektywności. Ma również bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne. Lekceważmy swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne takie jak sen czy regularne spożywanie posiłków. Dlatego warto kontrolować swój czas pracy tak, aby był zgodny ze zdrowymi normami i nie miał na nas negatywnego wpływu.

3. Uwolnij się od obowiązków, które ktoś inny może wykonać

Kolejnym rozwiązaniem na uzyskanie zdrowej i pożądanej niezależności jest odciążenie się z obowiązków. Powierzając, niektóre zadania pracownikom z odpowiednimi kompetencjami obniżymy nie tylko swój poziom stresu. Uzyskamy więcej czasu i przestrzeni dla swoich potrzeb i zainteresowań.

Podsumowanie

Aby uniknąć wypalenia we własnym biznesie, warto monitorować swój dobrostan psychiczny i fizyczny. Utrzymywać równowagę wymiaru czasu pracy. Znaleźć “odskocznię” od pracy o zupełnie  innym charakterze. Zaufać bądź wyszkolić kogoś z kim będziemy mogli dzielić obowiązki tak, aby nie być jedynym niezbędnym filarem firmy. A także pozwolić sobie na prawdziwy urlop bez styczności z obowiązkami.

Udostępnij artykuł

Naucz się zapobiegać wypaleniu zawodowemu

85% naszych klientów zauważa poprawę w ciągu kilku pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Naucz się zapobiegać wypaleniu zawodowemu