Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie łatwa i jednoznaczna. Są jednak pewne zależności, które pozwolą na przyjrzenie się własnemu problemowi w sposób bardziej zrozumiały. Zakończenie jakiegokolwiek związku wiąże się z dyskomfortem, stratą i wieloma innymi, silnymi emocjami. Jest to proces, który wymaga czasu i pracy. Jak sobie poradzić z tym wyzwaniem i wyjść z toksycznej relacji?
Obarczamy siebie za uczucie pustki, wyczerpanie emocjonalne i frustracje, sądząc, że są to nasze niedoskonałości.
Krok 1
Pierwszym krokiem, aby się uwolnić od toksycznego związku, jest uzyskanie świadomości, że istotą problemu nie jesteśmy my sami, czy nasze niedoskonałości. Warto odpowiedzieć sobie na pytania: jakie mam potrzeby, kim jestem, co się ze mną dzieje? Odnaleźć źródło frustracji i wyczerpania emocjonalnego.
Krok 2
Drugim krokiem będzie powrót do Twojego dzieciństwa. To ono i relacje z rodzicami determinują funkcjonowanie schematów i zachowań. Dzięki pracy nad swoim wewnętrznym dzieckiem zrozumiesz działanie różnych mechanizmów, a także przyczyny zachowań i niektórych odczuwanych emocji. Zgłębiając relacje z samym sobą, uzyskasz umiejętności oraz niezbędne narzędzia potrzebne do dalszej pracy. Często efektem jest zrozumienie schematu ponownej wiktymizacji z dzieciństwa w swoim dorosłym związku. Oznacza to, że przeżywamy na nowo toksyczne relacje z dzieciństwa w relacji z partnerem. Ważne jest, aby skończyć z idealizacją związku. Musisz przełamać błędne koło zaprzeczania rzeczywistości. Zaakceptuj fakt, że relacja z partnerem jest niesatysfakcjonująca i toksyczna. Powiedz sobie na głos „Nie jestem szczęśliwy_a i potrzebuje zmiany”.
Krok 3
Ostatnim krokiem będzie Twoja właściwa praca nad sobą oraz dotychczas wyrobionymi schematami. Ważne też będzie zwrócenie uwagi na relacje z dzieciństwa, które prawdopodobnie miały wpływ na obecny sposób kształtowania więzi. Musisz zacząć stawiać granice, stanowczo manifestując brak zgody na przemoc emocjonalną w stosunku do Ciebie. Rozpracować trudne emocje takie jak poczucie winy czy toksyczny wstyd, które Cię ograniczają. Na tym etapie staniesz się dla siebie oparciem. To właśnie wiedza o sobie i o relacji jaka łączy Cię z partnerem pozwoli na uwolnienie. Pamiętaj, aby zapewnić sobie w tym czasie wsparcie bliskich osób. Poszukaj ludzi, którzy również mają podobne doświadczenie i rozumieją, co przeżywasz.
Leczenie toksycznej zależności to długi i wymagający proces. Dlatego warto dać sobie czas. Nie karać się za nieudane próby zakończenia relacji. Sama świadomość bycia w niej, jest ogromnym sukcesem i powodem do dumy. Każda chęć zmiany i próba jej podjęcia jest walką o siebie, o czym nie należy zapominać. Wytrwałość oraz wsłuchanie się w siebie są niezbędne, aby odzyskać wiarę i potencjał.
Pamiętaj! Po rozstaniu masz prawo uciąć kontakt. Dobrze jest odrzucić wyidealizowane fantazje o szczęśliwym związku z toksycznym partnerem. Jeżeli będziesz na to gotowy_a, pogódź się z przeszłością. Wybacz partnerowi, dzięki czemu odzyskasz swoją emocjonalną wolność. Wiedz, że to naturalne, jeżeli nadal po rozstaniu będziesz czuł_a przywiązanie lub miłość. Będziesz już jednak wiedział_a, że jeden składnik nie wystarczy, aby związek prawidłowo funkcjonował.