Jak wyjść z traumy?

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie.

Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i nieodwracalne skutki, a także modyfikacje tożsamości.

Radzenie sobie z traumatycznym wydarzeniem nie należy do najłatwiejszych, choć pokonanie traumy jest możliwe. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia, jednak istnieją pewne sposoby, które z pewnością pomogą w drodze do osiągnięcia zdrowia.

Poznaj sposoby na wyjście z traumy

  1. Nie bój się prosić o pomoc – warto skontaktować się z odpowiednim specjalistą, który pomoże Ci zrozumieć myśli i uczucia związane z przeżyciem traumatycznym. Wraz z terapeutą zmienisz postrzeganie o wydarzeniach z przeszłości, tak aby wciąż nie przeżywać ich na nowo. 
  1. Nie unikaj swoich uczuć – odczuwanie smutku, lęku, przygnębienia, czy poczucia beznadziejności po przeżyciu sytuacji, w której byłeś_aś bezpośrednio wystawiony_a na zagrożenie życia i zdrowia stanowi normalną reakcję. Zaakceptuj swoje emocje i nie bój się ich odczuwać.
  1. Traktuj siebie z życzliwością – w obliczu traumy, często jesteś dla siebie zbyt krytyczny_a. Osadzasz samego_ą siebie za wystąpienie zdarzenia. Pamiętaj, że nie jesteś winny_a sytuacji i nie miałeś_aś wpływu na wydarzenia, które miały miejsce. Bądź dla siebie łągodny_a i traktuj siebie, tak jak traktujesz swoich najbliższych.
  1. Daj sobie czas – leczenie traumy to długotrwały proces, który wymaga sporo pracy. Pamiętaj jednak, że nie będziesz odczuwał_a dyskomfortu do końca swojego życia. Jeżeli podjąłeś_aś pracę nad sobą, to ból w końcu minie, a Ty odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.
  1. Pamiętaj o przyjemnych formach spędzania czasu – skup się na tym, aby rozwijać swoje pasje, czy znajomości. Ćwicz uważność, poświęć parę minut dziennie na relaks. Planuj rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność każdego dnia. 
  1. Porozmawiaj z bliskimi osobami – rozmowa z kimś komu ufasz o wydarzeniach, które sprawiają Ci ból może być dla Ciebie bardzo pomocna. Zapewnij sobie wsparcie rodziny, czy przyjaciół w tych trudnych chwilach. 
  1. Zadbaj o siebie – zasługujesz na wszystko co najlepsze. Pokochaj siebie i dbaj o swój stan psychiczny. Nie krytykuj siebie i zaakceptuj to, że też możesz popełniać błędy, czy czuć się gorzej. Jesteś wystarczający_a, dlatego że jesteś, a nie przez funkcje, które spełniasz. Nie dewaluuj siebie z byle powodu. 
  1. Uwolnij się od poczucia winy i wstydu – przyznaj się do tych emocji i wybacz sobie wszystkie momenty, które wywołują u Ciebie poczucie winy, czy wstydu. Nie jesteś wadliwy_a. Zasługujesz na szczęście i miłość. Pamiętaj, że żal z przeszłości może powodować, że stoisz w miejscu. 

Podsumowanie

Wymienione czynności są jedynie częścią pracy, którą należy włożyć w proces osiągnięcia zdrowia psychicznego. Ustabilizowanie Twojego stanu psychicznego pomoże Ci jednak na uwolnienie się od koszmaru traumy.

Dzięki aktywnej i regularnej pracy nie będziesz już tak intensywnie przeżywał_a wszystkich bodźców przypominających o wydarzeniu traumatycznym. Warto więc zrobić krok do przodu w stronę nowego życia bez lęku.

Udostępnij artykuł

Rozpocznij pracę nad wyjściem z traumy

85% naszych klientów zauważa poprawę w ciągu kilku pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Ktoś wyciąga rękę do dziewczyny

Jak leczyć depresję?

W społeczeństwie powielany jest często negatywny stereotyp, że depresja jest chorobą nieuleczalną i nie jest możliwe wyjście z tego zaburzenia psychicznego. Istotne jest więc zwrócenie

Rozpocznij pracę nad wyjściem z traumy