Depresja – kogo dotyka i dlaczego

mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Depresja może dotknąć każdego, bez względu na wiek, kolor skóry, narodowość czy płeć. Mimo to, że zachorować może na nią każdy, to w pewnych grupach ryzyko wystąpienia depresji jest wyższe. 

Kto najczęściej choruje na depresje?

Każdy z nas miewa lepszy oraz gorszy nastrój. Jednak uczucie smutku, które jest charakterystyczne dla depresji zakłóca codzienne funkcjonowanie. Najczęściej depresja pojawia się w wieku 55-74 lat. Bardzo powszechna jest u osób starszych. Ponadto częściej odnotowuje się ją u kobiet niż u mężczyzn. Nadal wskazuje się również dużą grupę młodzieży oraz dzieci w wieku poniżej 15 roku życia, którzy cierpią na to zaburzenie. Nie ma więc konkretnej reguły dotyczącej grupy osób, którą dotyka depresja. 

Dlaczego tak dużo osób choruje na depresje?

Życie w ciągłym pośpiechu, uciążliwe warunki do życia, ciągły stres, kumulowanie napięcia powoduje ogromną frustrację, a po niej często następuje depresja. Wiele elementów wpływa na możliwość zachorowania. Wyróżnia się jednak główne przyczyny, które powodują większe prawdopodobieństwo zachorowania na depresję:

  • Środowisko – doświadczenie sytuacji, które wzmagają stres np. nadużycia seksualne, przemoc fizyczna i psychiczna, trudna sytuacja rodzinna czy poczucie odrzucenia przez najbliższe środowisko. 
  • Czynniki biologiczne – zaburzenie pracy mózgu oraz niewłaściwy proces przepływu serotoniny może powodować długotrwały smutek, płaczliwość oraz odczuwanie braku chęci do życia. To wrodzone czynniki, które mogą występować u osób, u których krewni również chorowali na depresję. 
  • Nadmierny stres – występowanie silnego stresu związanego z np. utratą bliskiej osoby, ciężką sytuacją ekonomiczną, czy wyśmiewaniem oddziałuje negatywnie na każdego człowieka. Może powodować wzmożenie lęków, niską samoocenę, a w efekcie depresję. 
  • Zdrowie fizyczne – przewlekły ból może bezpośrednio powodować rozwój choroby. Dotyczy to także zachorowania na inne przypadłości somatyczne takie jak np. cukrzyca. 
  • Czynniki psychologiczne –  czyli sposób w jaki dana osoba odbiera otaczające go środowisko oraz sposób w jaki myśli o sobie. Słabe zdolności społeczne, niska samoocena, depresyjne oraz autodestrukcyjne schematy myślowe wzmagają prawdopodobieństwo zachorowania. 
  • Uzależnienie od alkoholu lub substancji psychoaktywnych – kiedy uzależnienie przejmuję kontrolę nad życiem człowieka, łatwo jest wpaść w długotrwały zły nastrój.

Podsumowanie

Depresja zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa. Jest to sposób na ucieczkę przed dominującą bezsilnością. Ważne jest więc, aby odnaleźć odpowiednie wsparcie w tym stanie i zatroszczyć się w szczególny sposób o siebie. Jeżeli odczuwasz pewne objawy depresji, to niezależnie do tego w jakim jesteś wieku,  pamiętaj, że zasługujesz na pomoc i okazanie troski o Twoje zdrowie psychiczne. 

Udostępnij artykuł

Skutecznie wylecz depresję z pomocą psychoterapeuty

85% naszych klientów zauważa poprawę w ciągu kilku pierwszych tygodni
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Ktoś wyciąga rękę do dziewczyny

Jak leczyć depresję?

W społeczeństwie powielany jest często negatywny stereotyp, że depresja jest chorobą nieuleczalną i nie jest możliwe wyjście z tego zaburzenia psychicznego. Istotne jest więc zwrócenie

Skutecznie wylecz depresję z pomocą psychoterapeuty