Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczny sposób leczenia zaburzeń i chorób psychicznych

Czym jest terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna to jeden z 4 rodzajów psychoterapii. Jej skrót “CBT” pochodzi od nazwy angielskiej “cognitive-behavioral-therapy”. Czym się wyróżnia i co sprawia, że staje się coraz bardziej popularna? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

W terapii CBT celem jest skuteczna poprawa jakości życia. Osiąga się ją dzięki modyfikacji strategii dotychczasowych zachowań i sposobu myślenia.

Jej podstawą teoretyczną jest model poznawczy powstawania zaburzeń psychicznych. Zakłada on, iż rzeczywistość każdej osoby jest odmienna, ze względu na różne reakcje na otaczające bodźce. To właśnie ten „sposób” zależny jest od Twoich doświadczeń, osobowości czy nawet genów.

Psychoterapia jest dla osób, które są gotowe do pracy nad sobą i chcą dokonać pozytywnych zmian w swoim zachowaniu. Sesje angażują uczestnika intelektualnie i emocjonalnie. Oprócz pracy i spotkań w gabinecie terapeuta może zadawać zadania domowe, czy polecać literaturę do przeczytania.

Czym wyróżnia się terapia poznawczo-behawioralna?

Coś co wyróżnia ten typ leczenia to uniwersalność i wysoka efektywność udowodniona odpowiednimi badaniami. Psychoterapia poznawczo-behawioralna  jest skuteczna dla większości zaburzeń o różnych poziomach skomplikowania.

Przykładowo badania wykazują wydolność w leczeniu, profilaktyce i poprawie funkcjonowania technik CBT w pracy z zaburzeniami: lękowymi, afektywnymi, odżywiania. Wskazują również na skuteczność w przypadku depresji, zespołu pourazowego, lęku społecznego, zespołu lęku napadowego, lęku uogólnionego, specyficzną fobią, OCD, dystymią, uzależnieniem, ADHD, zaburzeniami i trudnościami w relacjach.

Spośród postaci terapii poznawczo – behawioralnych należy wyróżnić terapię dialektyczno – behawioralną. Została  zaprojektowana przez Matrshę M. Linehan. W szczególności ukierunkowana jest na pomoc osobom dotkniętym zaburzeniem osobowości typu borderline.

Ile trwa terapia poznawczo-behawioralna?

Psychoterapia pozawczo-behawioralna należy do terapii krótkoterminowych. Zwykle trwa od dwóch do sześciu miesięcy, jednak w indywidualnych przypadkach może wydłużyć się do kilku lat. Czas trwania jednego spotkania to około 60 min. Sesje terapeutyczne odbywają się raz na tydzień, bądź dwa tygodnie.

Pierwszą sesję można nazwać konsultacją, która służy wzajemnemu zapoznaniu się. Terapeuta powinien poprowadzić spotkanie i rozmowę w taki sposób, abyś czuł się bezpiecznie. Po przedstawieniu swoich problemów bądź celów, które pragniesz osiągnąć, specjalista wyjaśni metodę oraz scenariusz terapii. Wspólnie wyznaczycie cel terapii.

Czy psychoterapia behawioralno-poznawcza będzie dla Ciebie odpowiednia?

Na to pytanie może i na pewno odpowie Ci sam psychoterapeuta. Może to również zrobić psycholog bądź psychiatra. We własnym zakresie warto się zastanowić czy Twoje problemy mogą wynikać ze sposobu myślenia i zachowania.

Jeżeli czujesz, że jesteś gotowy zaangażować się w pracę nad sobą i chcesz otrzymać skuteczne narzędzia to właśnie terapia poznawczo-behawioralna zdecydowanie zagwarantuje Ci szybki efekt.

Udostępnij artykuł

Sprawdź, czy terapia poznawczo-behawioralna będzie dla Ciebie dobrym wyborem

85% naszych pacjentów zauważa poprawę w ciągu pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Sprawdź, czy terapia poznawczo-behawioralna będzie dla Ciebie dobrym wyborem