Terapia EMDR – jak pomaga poradzić sobie z traumą i objawami PTSD?

Doświadczyłeś bolesnych traum w przeszłości lub chorób, które do dziś utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie?

Trauma charakteryzuje się tym, iż aktywowana jest pod wpływem znanych bodźców i mimo upływu lat może powodować silne emocje m.in. stres. Może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Równowaga pracy półkul mózgowych ze względu na traumę zostaje zachwiana.

W takim wypadku warto zapoznać się z pojęciem terapii EMDR, czyli terapii odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych, po angielsku Eye Movement Desensitization and Reprocessing. Sama jej nazwa może brzmi dość niekonwencjonalnie, jednak jest to dobry sposób na poradzenie sobie z bolesnymi doświadczeniami.

Czym jest terapia EMDR?

EMDR jest zalecana przez Światową Organizację Zdrowia dla osób, które cierpią m.in. na zespół stresu pourazowego czy depresję. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania kliniczne, ale również pacjenci, którzy tą metodą przepracowali bolesne traumy.

Celem EMDR jest zmiana postrzegania o traumatycznych wydarzeniach z przeszłości, tak aby nie przeżywać jej wciąż na nowo, a jedynie została wspomnieniem pacjenta. Trauma zostaje przetworzona, a stres z nią związany zredukowany. Bolesne wspomnienia umieszczone są w ciele migdałowatym, czyli tą częścią, która odpowiedzialna jest za magazynowanie wspomnień emocjonalnych.

Powoduje to, iż doświadczenie zablokowane jest na poziomie poznawczym. Aktywacja ciała migdałowatego i jego pobudzenie ma miejsce za każdym razem, gdy zostanie rozpoznany odpowiedni bodziec, czyli np. pisk opon dla osoby, która uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu.

Jak wygląda spotkanie z terapeutą?

W pierwszej kolejności pacjent powraca myślami do wydarzeń traumatycznych, skupiając się na emocjach, sygnałach czy myślach.

Jednocześnie terapeuta prowadzący spotkania we wspomnianym nurcie wykorzystuje na cele terapii techniki stymulacji ruchu oczu, pulsatory lub stymulację audio. W trakcie bilateralnej stymulacji, pacjent koncentruje się na traumatycznych wspomnieniach.

Skupiając się zarówno na bolesnych wydarzeniach, jak i stymulacji terapeuty, pacjent z czasem zmienia znaczenie wydarzeń na nowe, bezpieczniejsze. Bilateralna stymulacja mózgu przypomina tę, która pojawia się podczas snu. Mózg pacjenta przyjmuje w większości wolne fale, ułatwiające zmianę położenia wspomnienia z ciała migdałowatego do kory nowej.

Trauma zostaje uporządkowana i umieszczona na właściwej półce w mózgu. Co ważne, podczas terapii pracuje się nad traumą, tak długo aż zostanie ona przepracowana, do momentu aż trudne myśli, emocje oraz doznania z ciała nie będą już wywoływały takiego dyskomfortu jak na początku procesu.

Dlaczego terapia EMDR?

Największym jej plusem jest to, że charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem. Już po 2-3 sesjach, pacjenci odczuwają zmiany w swoim funkcjonowaniu.

Inne formy terapii pomagają osiągnąć takie skutki dopiero po kilku tygodniach, miesiącach czy nawet latach, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.

Udostępnij artykuł

Sprawdź, czy terapia EMDR będzie dla Ciebie dobrym wyborem

85% naszych pacjentów zauważa poprawę w ciągu pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Sprawdź, czy terapia EMDR będzie dla Ciebie dobrym wyborem