Psychoterapia pomaga rozwiązać codzienne problemy, a także poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami, także odnosząc je do funkcjonowania w rodzinie. Jeżeli masz poczucie, że wśród bliskich relacje są zaburzone, to pewnie zastanawiasz się, które z Was powinno udać się na terapię.
Czy właściwa będzie terapia dziecka, całej rodziny czy jedynie rodziców?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się zawsze nad sobą
Pamiętaj, że póki nie masz ustabilizowanej relacji sam(a) ze sobą, to raczej ciężko będzie ugruntować relację z członkami rodziny.
Po własnym samorozwoju będziesz bardziej uważny(a) na schematy funkcjonujące w Twojej rodzinie. Z większą łatwością przyjdzie Ci zrozumienie zachowań zbuntowanego nastolatka czy zdenerwowanego męża/żony.
Dodatkowo będziesz mógł(a) na bieżąco rozmawiać o sytuacji w domu, co pozwoli na jej rozszyfrowanie oraz ewentualne wprowadzenie zmian. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego w życiu Twoich bliskich, to z pomocą odpowiednich terapeutycznych narzędzi, szybko zareagujesz.
Terapia całej rodziny
Jeżeli Twoja rodzina nie ma nic przeciwko skierowaniu się na wspólną terapię, to warto rozważyć formę zbiorową. Taki rodzaj odpowiedni jest, kiedy całą rodziną odczuwacie kryzys lub nie czujecie między sobą więzi, bliskości. Szczególnie służy osobom, które nie potrafią porozumieć się nawet w najprostszych sprawach, a konflikty między rodzicami odbijają się na dzieciach, które w efekcie sprawiają problemy wychowawcze.
Celem sesji jest znalezienie rozwiązania, odpowiadającego każdemu domownikowi. Zdecydowanie skupienie się na całej rodzinie stanowić będzie najskuteczniejszą metodę leczenia.
W gabinecie jest miejsce na zdanie i perspektywę każdej z osób. Często główne problemy, z którymi rodzina przychodzi na terapię dotyczą wszystkich domowników i oparte są na tzw. związku przyczynowo skutkowym.
Terapia rodziców
Terapia rodzinna w efekcie może zmienić się na terapię rodziców. Często jest to pierwszy krok dla pary, która wcześniej nie była gotowa na wspólne sesje.
Jeśli odczuwasz brak równowagi oraz wzrastające napięcie w swojej relacji, to dobrym rozwiązaniem będzie skierowanie się na ten rodzaj spotkań. Specjalista pomoże znaleźć harmonię między bliskimi oraz znaleźć sposób na wspólne zgodne funkcjonowanie. Niekiedy może opierać się także na przejściu przez proces rozstania, jeżeli taka będzie decyzja partnerów.
Udając się na terapię dla par zażegnasz uczucie bezsilności i naprawisz sposób wspólnej komunikacji.
Terapia dziecka
W sytuacji, w której rodzicielskie możliwości zostały wyczerpane, a dziecko przejawia określone problemy w zachowaniu.
Jeżeli coś Cię niepokoi, słyszysz o myślach samobójczych, zauważasz przez dłuższy czas obniżony nastrój, widzisz okaleczenia, dziecko przeżyło traumę czy zostało postawione w trudnych okolicznościach, to dobry moment na zgłoszenie się do specjalisty.
Skorzystanie z pomocy pomoże na rozwiązanie problemu oraz wzajemne zrozumienie. W końcu dorastanie to z natury trudny czas.
Podsumowanie
Pamiętaj, że terapia nie ma ograniczeń wiekowych, płci, orientacji czy innych. Może się na nią udać się każdy, kto czuje taką potrzebę. Jest dobra, w każdym momencie życia. Nigdy nie jest na nią za późno, ani za wcześnie. Gabinet jest zawsze otwarty, a specjalista chętnie udzieli pomocy.