Psychoterapia czy farmakoterapia?

To pytanie od wieków zaprząta głowę nie jednemu naukowcowi, lekarzowi, a także osobom stojącym przed wyborem terapii.

Co wybrać psychoterapię czy farmakoterapię? Co jest skuteczniejsze? Co się stanie jak oba sposoby zostaną wprowadzone w życie pacjenta?

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości tego problemu, warto zwrócić uwagę na właściwości zarówno jednej jak i drugiej metody.

Psychoterapia, a farmakoterapia: Jakie są różnice?

Psychoterapia zajmuje się leczeniem psychiki poprzez zmianę pracy mózgu. Natomiast farmakoterapia zajmuje się sferą biologiczną, czyli wpływa na stan umysłu pacjenta.

Kiedyś uważano, że wprowadzając w leczenie psychoterapeutyczne farmakoterapię, może przynieść to jedynie negatywne skutki, utrudniając ją. W obecnych czasach coraz częściej łączy się psychoterapię oraz farmakoterapię.

W niektórych miejscach na świecie m.in. Nowym Meksyku czy USA przyznano już prawo do przypisywania psychologom konkretnych leków pod pewnymi warunkami. Jest to innowacyjna zasada, która w Polsce nie obowiązuje.

Co jest bardziej skuteczne?

Zarówno leki jak i terapia słowem mogą być równie skuteczne w leczeniu. Stawiając pierwsze kroki w kuracji, warto w pierwszej kolejności udać się do psychoterapeuty, który w trakcie prowadzonych sesji może zwrócić uwagę na konieczność wprowadzenia leków.

Jeżeli jest jednak odwrotnie, istotne będzie poinformowanie swojego terapeuty o stosowanej farmakoterapii. Warto wspomnieć, iż na psychoterapię może mieć wpływ każdy lek przyjmowany przez pacjenta, który ma działanie psychotropowe.

Najczęściej farmakoterapia stosowana jest u pacjentów, których konieczne jest to ze względu na ich rodzaj schorzenia tj. schizofrenia, zaburzenia lękowe, bulimia czy choroba afektywna dwubiegunowa, a także depresja.

Co wybrać: Psychoterapię czy farmakoterapię?

Stojąc przed wyborem właściwej dla Ciebie terapii miej na uwadze, iż samo stosowanie farmakoterapii może nie być wystarczające do pełnego wyleczenia.

Leki głównie przyczyniają się do zmniejszenia nasilenia męczących objawów. Może zdarzyć się również tak, że bez odpowiedniego wsparcia psychoterapeuty poczujesz frustrację i dezorientację. Dlaczego? Ze względu na fakt, iż samo stosowanie leków nie jest w stanie wytłumaczyć Ci sposobu funkcjonowania Twojej psychiki, ani przepracowania doświadczanych emocji.

Aby poznać głębokie oraz nieuświadamiane przekonania, które mają wpływ na finalny kształt Twoich zachowań, warto uzyskać odpowiednie narzędzia od psychoterapeuty. W ten sposób skupisz się na sobie oraz poznasz swoje schematy funkcjonowania w społeczeństwie. Psychoterapia pomoże Ci także na nabycie trwałych umiejętności radzenia sobie z problemami oraz wyleczy ich źródła. 

Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest zupełnie inny. Psychoterapeuta lub psychiatra powinien podchodzić do wszystkich osób zgłaszających się indywidualnie i dostosować do nich odpowiednie leczenie. Nie w każdym przypadku potrzebne będzie zastosowanie farmakoterapii. Znajdą się również takie osoby, przy których przyjmowanie leków znacznie przyśpieszy proces zdrowienia i zapobiegnie nawrotom pogorszenia stanów. Jest to jednak kwestia, która zależna jest od szeregu czynników, których nie sposób określić za pomocą ogólnych założeń.

Udostępnij artykuł

Sprawdź, jak forma leczenia będzie dla Ciebie najlepsza

85% naszych pacjentów zauważa poprawę w ciągu pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Sprawdź, jak forma leczenia będzie dla Ciebie najlepsza