Kim jest Psycholog? Psychoterapeuta? Psychiatra?

Szukając pomocy, często nie wiemy, do kogo powinniśmy się zgłosić. Każdy z wyżej wymienionych zawodów różni się w sposób znaczący od siebie, jednak mają za priorytet jedno — Twoje zdrowie psychiczne. Poniżej scharakteryzujemy każdą profesję z osobna oraz problemy i rodzaj wsparcia, jakimi się zajmują.

Kim jest psycholog?

Psycholog — tytuł uzyskuje po 5-letnich studiach magisterskich. Jest wiele obszarów i specjalizacji, w których może się kształcić.

Psychologia kliniczna stawia diagnozy, ustala leczenie oraz profilaktykę w obszarze osobowości, inteligencji lub funkcji poznawczych. Psycholog ze specjalizacją oświaty i edukacji zajmuje się problemami dotyczącymi szkoły i edukacji. Może być wsparciem dla Twojego dziecka. Psycholog pracujący w ośrodku Interwencji Kryzysowej będzie specjalizował się w udzielaniu wsparcia w kryzysie.

Psycholog nie posiada uprawnień do prowadzenia psychoterapii, zajmuje się konsultacjami oraz wsparciem w kryzysach. Posiada wiedzę, umiejętności oraz narzędzia diagnostyczne, które pozwolą postawić słuszną diagnozę. Potrafi również ustalić, czy dana osoba wymaga leczenia psychiatrycznego bądź psychoterapii.

Psycholog a psychoterapeuta

Psychoterapeuta — oprócz ukończonych studiów wyższych musi odbyć 4-letnie studia podyplomowe. Niezbędne są osobiste predyspozycje, weryfikowane podczas rekrutacji oraz własna terapia i staż kliniczny.

Psychoterapeuta posiada uprawnienia do leczenia oraz profilaktyki zaburzeń psychicznych. Stosuje indywidualnie dobrane techniki i metody terapeutyczne. Do psychoterapeuty warto udać się, kiedy dyskomfort lub problem ma charakter permanentny i dotyczy naszych emocji, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.

Psychoterapia pomaga zrozumieć istotę i źródło problemów, a w efekcie je stopniowo niwelować. Na psychoterapii otrzymasz narzędzia, które pomogą Ci w radzeniu sobie z depresją, lękami, fobiami, zaburzeniami odżywiania, obsesyjnymi myślami czy wstydem.

Psycholog a psychiatra

Psychiatra — osoba, która ukończyła studia medyczne oraz specjalizacje psychiatrii. Posiada tytuł lekarza.

Nie prowadzi terapii. Diagnozuje i ustala sposób leczenia farmakologicznego. Często leczenie psychiatryczne idzie w parze z psychoterapią lub pracą z psychologiem. Przyjmowanie leków nie musi być równoznaczne z diagnozą ciężkiej choroby psychicznej. Farmakologia we współpracy z psychologiem bądź psychoterapeutą, ma za zadanie zniwelować obciążające objawy i dyskomfort. Tak, aby osoba mogła skuteczniej pracować nad sobą — leczenie farmakologiczne ma charakter przejściowy.

Do psychiatry w pierwszej kolejności należy zgłosić się przy takich objawach jak: głosy w głowie, utrata kontaktu z rzeczywistością, niekontrolowane napady agresji, myśli samobójcze, autoagresja.

Podsumowanie – kogo wybrać?

Niezależnie od tego do kogo się udasz, profesjonalista pokieruje Cię do odpowiedniej osoby w zależności od Twoich potrzeb:

  • Jeżeli szukasz wsparcia oraz rzetelnej diagnozy, udaj się po pomoc do Psychologa.
  • Jeżeli jesteś gotowy rozpocząć intensywną pracę nad sobą i chcesz, odkryć źródło swoich problemów i emocji udaj się na psychoterapię.
  • Jeżeli potrzebujesz farmakoterapii, ponieważ Twój stan psychiczny i myśli są nie do wytrzymania, psychiatra udzieli Ci niezbędnej pomocy.
Udostępnij artykuł

Rozpocznij pracę nad lepszym sobą z pomocą psychoterapeuty

85% naszych pacjentów zauważa poprawę w ciągu pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Rozpocznij pracę nad lepszym sobą z pomocą psychoterapeuty