Czego obawiam się przed podjęciem psychoterapii?

Podjęcie psychoterapii to niełatwa decyzja. Wiele osób przed nią stojących ma mnóstwo wątpliwości.

Warto pochylić się nad tym tematem i zastanowić się czego owe obawy dotyczą? Co powstrzymuje mnie przed podjęciem ostatecznego kroku? Dlaczego boję się iść do psychoterapeuty lub co powoduje, że nie chcę się na nią zdecydować?

Pamiętaj jednak, że lęk przed nieznanym jest czymś normalnym, co często towarzyszy nowym doświadczeniom.

1. Poczucie braku potrzeby

Najpowszechniejszym powodem, który wciąż wybrzmiewa jest stwierdzenie “przecież ze mną jest wszystko dobrze”.

Otóż warto wspomnieć, iż aby zapisać się na terapię nie trzeba mieć żadnych problemów ze sobą. Co więcej, duża część osób aktywnie na nią uczęszczających nie spełnia kryteriów zaburzenia psychicznego. Nie musisz więc iść na terapię z przeświadczeniem, że coś z Tobą jest nie tak jak powinno być.

Wystarczy, że czujesz potrzebę porozmawiania z kimś o trudnościach, które spotykają Cię w życiu. Może masz nurtujące pytanie, które nie daje Ci spokoju i uprzykrza codzienne funkcjonowanie? To też jest dobry powód, by udać się do gabinetu specjalisty.

2. Obawa przed wyjściem ze strefy komfortu

Powszechną obawą przed pierwszą wizytą u psychologa jest także wstyd, który wiąże się z wyjściem poza strefę komfortu.

Musisz jednak wiedzieć, że relacja z psychoterapeutą jest zupełnie inna niż relacje z rówieśnikami czy przyjaciółmi.

Pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi specjalista, który chce Ci pomóc. Nie będzie oceniał, a tym bardziej krytykował Twoich, wyborów, wypowiedzianych słów czy myśli. W gabinecie możesz poruszyć każdy temat, ten najbardziej wstydliwy, czy trudny.

Psychoterapeuta jest na to przygotowany i okaże Ci wsparcie, a także pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

3. Lęk przed wspomnieniami

“Nie chcę przeżywać wszystkiego na nowo”. Czy to stwierdzenie jest Ci znajome? Boisz się, że na nowo będziesz musiał odtwarzać traumatyczne wspomnienia?

Nie można obiecać, że terapia będzie łatwa. Praca nad sobą wymaga odwagi oraz wytrwałości. Jednak to właśnie w gabinecie u psychoterapeuty znajduje się najlepsze miejsce na przepracowanie tych ciężkich doświadczeń. Tutaj znajdziesz wsparcie, komfort i przestrzeń na wyrażanie wszystkich emocji.

Pamiętaj, że uciekanie od nich nie jest rozwiązaniem. Co więcej, ma wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie. Warto więc zrobić krok w przód i wybrać pracę nad sobą zamiast ucieczki.

4. Przejmowanie się opinią innych

Jeżeli zastanawiasz się co inni o Tobie pomyślą, jeśli udasz się na terapię, to pamiętaj, że pewnie nigdy się tego nie dowiesz.

Myślenie że ktoś stwierdzi, że jesteś nienormalna(y), szalona(y) czy słaba(y) to słowa Twojego wewnętrznego krytyka. W rzeczywistości większość osób nie zarejestruje tego faktu.

Warto także pamiętać o tym, że zadbanie o własne dobro jest oznaką dojrzałości i odwagi. Chęć rozmowy o emocjach to warte podziwu zachowanie, a nie odstępstwo od normy.

Dodatkowo w obecnych czasach świadomość rośnie, a dbanie o zdrowie psychiczne staje się coraz bardziej naturalne.

Podsumowanie

Kiedy Twój lęk jest przeszkodą w umówieniu się na pierwszą wizytę to możesz skonsultować się z osobą, która już korzystała z pomocy specjalisty. Porozmawiaj z nią o swoich obawach i zapytaj o jej pierwsze kroki w zadbaniu o swoje zdrowie psychiczne.

Jeżeli jednak nie znasz takiej osoby to warto zrobić listę swoich obaw. Następnie przeanalizuj, sprawdź, czy wypisane tezy są w ogóle prawdziwe i znajdź dla nich alternatywy.

Pamiętaj, że finalnie wizyta u psychoterapeuty jest dobrą inwestycją w siebie.

Udostępnij artykuł

Chcesz przeciwstawić się obawom?

85% naszych pacjentów zauważa poprawę w ciągu pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Chcesz przeciwstawić się obawom?