Psychoterapia – na czym polega i komu może pomóc?

Na temat psychoterapii istnieje dużo opinii. Niektórzy uważają, że jest zupełnie zbędna, inni twierdzą, że każdy powinien ją przejść.

Niestety do dnia dzisiejszego są też takie osoby, które sądzą, że psychoterapia jest właściwa jedynie dla osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

To jednak zupełnie mija się z prawdą. Psychoterapia to sposób na zadbanie o własne zdrowie psychiczne, które jest obecne w każdym obszarze życia. 

Czym tak właściwie jest psychoterapia?

Psychoterapia jest przede wszystkim zainwestowaniem w siebie i swoje zdrowie psychiczne. Pomaga zrozumieć lepiej mechanizmy własnego funkcjonowania i otaczających Cię jednostek. Podczas spotkań będziesz próbował rozpoznawać oraz zmieniać wzorce zachowań, które są obecne w codziennym funkcjonowaniu, zarówno zawodowym jak i prywatnym.

Warto też wspomnieć, że psychoterapia to intensywna praca nad sobą, co nie zawsze jest łatwe. Terapia to nie tylko szereg dobrych i uwalniających odkryć na temat własnej osoby. To też chwile dyskomfortu, braku akceptacji oraz zwątpienia, czy smutku, które są normalnymi emocjami w odkrywaniu siebie na nowo. Niewątpliwie to głęboki i wyzwalający proces, który może pomóc w odkryciu na nowo swojej własnej tożsamości.

Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż psychoterapeuta nie daje gotowych rozwiązań na przeżywane trudności. Nie wskazuje właściwej drogi, a pokazuje możliwości i daje nowe narzędzia. To przede wszystkim od Ciebie zależy, czy będziesz chciał z nich skorzystać. Największą pracę musisz wykonać samodzielnie z profesjonalną pomocą odpowiedniej osoby.

Możesz uwierzyć mi na słowo, że terapia pozwoli Ci na świadome kierowanie swoim losem oraz podejmowanie decyzji czy rozmowy w trybie zdrowego dorosłego. Zagłębienie się w siebie pozwoli Ci na odnalezienie swojego wewnętrznego dziecka i zaopiekowanie się nim, a także przepracowanie wszelkich traum, które przytrafiły Ci się wcześniej. Tutaj znajdziesz przestrzeń i czas na przeżycie swoich emocji oraz wyzwolenie się od ciężkich doświadczeń.

Dla kogo jest psychoterapia?

W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że oczywiście nie każdy musi korzystać z psychoterapii. Dodatkowo nie każda osoba, która z niej korzysta, faktycznie spełnia kryteria diagnostyczne zaburzenia.

Jeżeli w Twojej głowie pojawiły się myśli, że chciałbyś skorzystać z pomocy psychoterapeuty, to dobry moment na to, aby się zastanowić nad ich przyczynami. Pojawienie się trudności w Twoim życiu, jest wystarczającym powodem na poszukanie odpowiedniego wsparcia. Kiedy pewne działania utrudniają Ci funkcjonowanie w życiu codziennym, to odpowiedni sygnał na spotkanie z psychoterapeutą.

Mogą to być takie objawy jak obniżony nastrój, kłopoty ze snem czy odczuwanie lęku. Samo pojawienie się takiej myśli jest jednak wystarczające do podjęcia odpowiednich kroków i znalezienia wsparcia. Nie musisz od razu stawiać na diagnozę własnego dyskomfortu psychicznego.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz na nowo określić swoją tożsamość i po prostu odnaleźć siebie, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. To dzięki niej jesteś w stanie żyć bez codziennego lęku, dominującego smutku czy samotności, która w dłuższym funkcjonowaniu jest po prostu frustrująca. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie somatyczne. Istotne jest więc, aby go nie bagatelizować i o nie zadbać.

Udostępnij artykuł

Rozpocznij pracę nad lepszym sobą z pomocą psychoterapeuty

85% naszych pacjentów zauważa poprawę w ciągu pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Rozpocznij pracę nad lepszym sobą z pomocą psychoterapeuty