Jak rozpoznać narcyza i psychopatę?

Relacje z toksycznymi osobami są dla każdego obciążające. Szczególnie w bliskich związkach z narcyzami czy psychopatami.

Niebezpieczne osobowości wyróżniają się doskonałym kamuflażem, co prowadzi w efekcie do problemów z ich rozpoznaniem. Odbiegają zdecydowanie od akceptowalnych norm społecznych, praw oraz zasad, w jakim funkcjonuje społeczeństwo.

Możesz znaleźć się więc w sytuacji, w której ciężko będzie Ci zauważyć, że osoba o takiej osobowości jest nakierunkowana na wykorzystanie Twoich zasobów.

Jak więc rozpoznać takie osoby? 

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne danych osobowości.

Narcyz

Narcyz wyróżnia się przecenianiem własnych osiągnięć, talentów. Jest przekonany o własnej wyższości nad innymi. Wymaga częstych komplementów i jest skłonny do ciągłych przechwałek. Relacje mają przynieść mu dany wymierny skutek, dlatego też wykorzystuje innych i traktuje ich przedmiotowo.

Jest zazdrosny, arogancki i nie przejawia empatii w stosunku do uczuć i potrzeb innych osób. Nie znosi krytyki, przesadnie reaguje na swoje niepowodzenia i wciąż porównuje się do innych. Chce ciągle mieć racje, przesadnie skupia uwagę na swoim wyglądzie oraz wizerunku. 

Psychopata

Psychopata to król egocentryzmu. Co to właściwie oznacza? Najważniejsze dla niego będzie własne postrzeganie świata, przepełnione agresją, frustracją, niestabilnością i impulsywnością. Jest bezwzględny i często manipuluje otaczającymi go jednostkami. Nie czuje odpowiedzialności za swoje dokonania, jest brutalny i często wykorzystuje kłamstwa w codziennym funkcjonowaniu.

Jest to bardzo złożone zaburzenie osobowości, które ma podłoże także w genetyce. Psychopata dodatkowo wyróżnia się wysokim poziomem inteligencji, co związane jest z planowaniem swoich działań. Dostosowuje się idealnie do sytuacji, a w efekcie zawłaszcza życie otaczających go osób.

Taka osoba potrafi stwarzać pozory normalności, dzięki manipulacji. Wielokrotnie wręcz postrzegana jest jako osoba odnosząca sukcesy w sferze towarzyskiej, zawodowej. Ten urok jest jednak często powierzchowny.

Podsumowanie

Ze względu na podobne cechy charakterystyczne, trudno odróżnić te typy osobowości.

W relacji z osobami o tych zaburzeniach osobowości warto być jednak uważnym. Niestety bliskie związki z zaburzonym mogą mieć negatywne skutki dla Ciebie i Twojego otoczenia.

Warto więc pamiętać o regularnym stawianiu granic, dbaniu o własne potrzeby oraz słuchaniu swojej intuicji. 

Udostępnij artykuł

Rozpocznij pracę nad lepszym sobą z pomocą psychoterapeuty

85% naszych pacjentów zauważa poprawę w ciągu pierwszych tygodni.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
mężczyźni i kobiety siedzą razem i wspierają się

Depresja – kogo dotyka i dlaczego

Na depresję choruje szacunkowo aż 3,8% całego społeczeństwa. Choroba nazywana jest mianem przypadłości populacji. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedno z najczęściej występujących

Kobieta siedzi na kanapie u lekarza. Widać, że się boi.

Jak wyjść z traumy?

Trauma z pewnością ma znaczne oddziaływanie na codzienne życie. Jej skutki są odczuwalne zarówno w zdrowiu psychicznym jak i somatycznym. Nieleczona może spowodować długotrwałe i

Rozpocznij pracę nad lepszym sobą z pomocą psychoterapeuty